Göteborgs kommun

Göteborgs kommun; Lägenheter

Lägenheter till salu - Göteborgs kommun

Sortera på

1 440 bostäder till salu


Mars 2025

Eriksberg, Göteborgs kommun

Bratteråsgatan 40

Lägenhet
Eriksberg, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
2 395 000 kr
33 m²
1 rum
vån 18/25
3 044 kr/mån
72 576 kr/m²
Hiss
Energieffektiv
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen

Februari 2025

Gårdsten, Göteborgs kommun

Salviatorget 2

Lägenhet
Gårdsten, Göteborgs kommun
Mäklarringen Göteborg
995 000 kr
34 m²
1 rum
vån 6/12
3 895 kr/mån
29 265 kr/m²
Hiss
Energieffektiv
Mäklarringen Göteborg
Mäklarringen Göteborg

Spara din sökning

... och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka sökning

Återvänder du ofta till samma sökning?

Spara din sökning och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka den här sökningen
2 rum lägenhet på Lillekärr södra 114 Hisings Kärra, Göteborgs kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Lillekärr södra 114 Hisings Kärra, Göteborgs kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Lillekärr södra 114 Hisings Kärra, Göteborgs kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Lillekärr södra 114 Hisings Kärra, Göteborgs kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Lillekärr södra 114 Hisings Kärra, Göteborgs kommun - bild 5

Lillekärr södra 114

Lägenhet
Hisings Kärra, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
1 850 000 kr
62 m²
2 rum
vån 2/2
4 404 kr/mån
29 839 kr/m²

Högt upp på våning två finner vi denna totalrenoverade tvåa med stor balkong i bästa västerläge och sol hela eftermiddagen/kvällen. Bostaden erbjuder generöst ljusinflöde, öppen planlösning, bra förvaringsmöjligheter, renoverade ytskikt, väl tilltaget sovrum, totalrenoverat badrum (2020) med tvättmaskin och torktumlare, totalrenoverat kök (2015) samt stor balkong i soligt västerläge. Genomgående…

Premium
Balkong
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
2 rum lägenhet på Brunnehagen 9 Tuve, Göteborgs kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Brunnehagen 9 Tuve, Göteborgs kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Brunnehagen 9 Tuve, Göteborgs kommun - bild 3

Brunnehagen 9

Lägenhet
Tuve, Göteborgs kommun
Lundin Fastighetsbyrå
1 695 000 kr
62 m²
2 rum
vån 1/3
4 081 kr/mån
27 339 kr/m²
Plus
Balkong
Lundin Fastighetsbyrå
Lundin Fastighetsbyrå

December 2024

2 rum lägenhet på Norra Fjädermolnsgatan 23 Länsmansgården, Göteborgs kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Norra Fjädermolnsgatan 23 Länsmansgården, Göteborgs kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Norra Fjädermolnsgatan 23 Länsmansgården, Göteborgs kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Norra Fjädermolnsgatan 23 Länsmansgården, Göteborgs kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Norra Fjädermolnsgatan 23 Länsmansgården, Göteborgs kommun - bild 5

Norra Fjädermolnsgatan 23

Lägenhet
Länsmansgården, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
1 825 000 kr
55 m²
2 rum
vån 2/5
5 215 kr/mån
33 182 kr/m²

Välkommen till denna välplanerade 2:a. Bostaden erbjuder ett stilrent kök med öppen planlösning mot vardagsrummet, helkaklat badrum, stort sovrum samt inglasad balkong i soligt läge. Här bor ni med närhet till servicebutiker och goda kommunikationer som enkelt tar er till Göteborgs innerstad.

Premium
Balkong
Hiss
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
5 rum lägenhet på Trädgårdsgärdet 98 Angered, Göteborgs kommun - bild 1
5 rum lägenhet på Trädgårdsgärdet 98 Angered, Göteborgs kommun - bild 2
5 rum lägenhet på Trädgårdsgärdet 98 Angered, Göteborgs kommun - bild 3

Trädgårdsgärdet 98

Lägenhet
Angered, Göteborgs kommun
Central Fastighetsförmedling
1 650 000 kr
114,7 m²
5 rum
vån 4/4
8 375 kr/mån
14 385 kr/m²
Plus
Balkong
Hiss
Central Fastighetsförmedling
Central Fastighetsförmedling

November 2024

Ruddalen, Göteborgs kommun
Sön 9 aug kl 11:30

Mandolingatan 3

Lägenhet
Ruddalen, Göteborgs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Väster
2 395 000 kr
68 m²
3 rum
vån 7/12
4 359 kr/mån
35 221 kr/m²
Balkong
Hiss
Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Väster
Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Väster
Biskopsgården, Göteborgs kommun

Önskevädersgatan 5

Lägenhet
Biskopsgården, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
1 345 000 kr
69 m²
3 rum
vån 3/3
5 323 kr/mån
19 493 kr/m²
Balkong
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen

Oktober 2024

Hisings Kärra, Göteborgs kommun

Lillekärr norra 88

Lägenhet
Hisings Kärra, Göteborgs kommun
Fastighetsbyrån Göteborg - Hisingen
Pris på förfrågan
89 m²
4 rum
vån 1/4
8 178 kr/mån
Hiss
Fastighetsbyrån Göteborg - Hisingen
Fastighetsbyrån Göteborg - Hisingen
Lindholmen, Göteborgs kommun

Lodjursstråket 1 (Karlatornet vån 64)

Lägenhet
Lindholmen, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
4 795 000 kr
30 m²
1 rum
vån 64/73
2 606 kr/mån
159 833 kr/m²
Balkong
Hiss
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen

September 2024

2 rum lägenhet på Önskevädersgatan 37 Biskopsgården, Göteborgs kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Önskevädersgatan 37 Biskopsgården, Göteborgs kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Önskevädersgatan 37 Biskopsgården, Göteborgs kommun - bild 3

Önskevädersgatan 37

Lägenhet
Biskopsgården, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
1 245 000 kr
50,9 m²
2 rum
vån 2/9
4 211 kr/mån
24 460 kr/m²
Plus
Balkong
Hiss
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
Biskopsgården, Göteborgs kommun

Badvädersgatan 23

Lägenhet
Biskopsgården, Göteborgs kommun
BostadsForm
1 595 000 kr
66,9 m²
3 rum
vån 3/8
5 113 kr/mån
23 842 kr/m²
BostadsForm
BostadsForm

Augusti 2024

3 rum lägenhet på Övralidsgatan 21 Hisings Backa, Göteborgs kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Övralidsgatan 21 Hisings Backa, Göteborgs kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Övralidsgatan 21 Hisings Backa, Göteborgs kommun - bild 3
Ons 12 aug kl 18:30

Övralidsgatan 21

Lägenhet
Hisings Backa, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
1 595 000 kr
68 m²
3 rum
vån 1/6
5 341 kr/mån
23 456 kr/m²
Plus
Balkong
Hiss
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
Gårdsten, Göteborgs kommun
Ons 12 aug kl 17:00

Saffransgatan 1A

Lägenhet
Gårdsten, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg Nordost
1 250 000 kr
57 m²
2 rum
vån 1/6
3 787 kr/mån
21 930 kr/m²
Balkong
Hiss
LF Fastighetsförmedling Göteborg Nordost
LF Fastighetsförmedling Göteborg Nordost
1 rum lägenhet på Famngatan 8 Flatås, Göteborgs kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Famngatan 8 Flatås, Göteborgs kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Famngatan 8 Flatås, Göteborgs kommun - bild 3
Sön 2 aug

Famngatan 8

Lägenhet
Flatås, Göteborgs kommun
HusmanHagberg Göteborg Väster
1 650 000 kr
29 m²
1 rum
vån 5/6
2 296 kr/mån
56 897 kr/m²
Plus
Balkong
Hiss
Energieffektiv
HusmanHagberg Göteborg Väster
HusmanHagberg Göteborg Väster

Juni 2024

Kvillebäcken, Göteborgs kommun

Rudenschöldsgatan 15A

Lägenhet
Kvillebäcken, Göteborgs kommun
Lundin Fastighetsbyrå
1 495 000 kr
35,5 m²
1 rum
vån 2/3
3 668 kr/mån
42 113 kr/m²
Balkong
Lundin Fastighetsbyrå
Lundin Fastighetsbyrå

Maj 2024

3 rum lägenhet på Lodjursstråket 1 Lindholmen, Göteborgs kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Lodjursstråket 1 Lindholmen, Göteborgs kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Lodjursstråket 1 Lindholmen, Göteborgs kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Lodjursstråket 1 Lindholmen, Göteborgs kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Lodjursstråket 1 Lindholmen, Göteborgs kommun - bild 5

Lodjursstråket 1

Lägenhet
Lindholmen, Göteborgs kommun
BRICKHUB göteborg
9 980 000 kr
99 m²
3 rum
vån 46/73
6 380 kr/mån
100 808 kr/m²

På en av de högsta våningarna med utsikt åt väster och hamninloppet har du här en av tornets bästa lägenheter. Storleken passar för dig som vill ha lite extra utrymme och bekvämlighet. Att sedan ha så gott som full hotellservice, tillgång till gym och flera gemensamma utrymmen är en lyx som sätter guldkant på vardagen. Området växer och utbudet av restauranger och aktiviteter lika så. Att ta…

Premium
Balkong
Hiss
BRICKHUB göteborg
BRICKHUB göteborg
Hisings Backa, Göteborgs kommun

Plockerotegatan 187

Lägenhet
Hisings Backa, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
2 150 000 kr
58,8 m²
2 rum
vån 1/1
5 233 kr/mån
36 565 kr/m²
Uteplats
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen

Mars 2024

Biskopsgården, Göteborgs kommun

Önskevädersgatan 35

Lägenhet
Biskopsgården, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
1 195 000 kr
60,3 m²
2 rum
vån 4/7
4 760 kr/mån
19 818 kr/m²
Balkong
Hiss
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
1 rum lägenhet på Västra Stillestorpsgatan 9 Centrala Hisingen, Göteborgs kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Västra Stillestorpsgatan 9 Centrala Hisingen, Göteborgs kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Västra Stillestorpsgatan 9 Centrala Hisingen, Göteborgs kommun - bild 3
Lör 15 aug kl 13:00

Västra Stillestorpsgatan 9

Lägenhet
Centrala Hisingen, Göteborgs kommun
Bjurfors Centrala Hisingen
1 350 000 kr
32,9 m²
1 rum
vån 4/7
3 215 kr/mån
41 033 kr/m²
Plus
Hiss
Bjurfors Centrala Hisingen
Bjurfors Centrala Hisingen

Artiklar från Hemnet

Gårdsten, Göteborgs kommun
Sön 2 aug

Gårdstensvägen 120

Lägenhet
Gårdsten, Göteborgs kommun
Mäklarringen Göteborg
1 250 000 kr
34 m²
1 rum
vån 3/5
2 969 kr/mån
36 765 kr/m²
Balkong
Hiss
Energieffektiv
Mäklarringen Göteborg
Mäklarringen Göteborg

Februari 2024

Centrala Hisingen - Kvillebäcken, Göteborgs kommun

Knapegatan 5B

Lägenhet
Centrala Hisingen - Kvillebäcken, Göteborgs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Hisingen
1 550 000 kr
34 m²
2 rum
vån 4/4
2 633 kr/mån
45 588 kr/m²
Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Hisingen
Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Hisingen

December 2023

Hisings Kärra, Göteborgs kommun

Lillekärr Södra 206

Lägenhet
Hisings Kärra, Göteborgs kommun
Fastighetsbyrån Göteborg - Hisingen
1 850 000 kr
76,5 m²
3 rum
vån 1/4
6 789 kr/mån
24 183 kr/m²
Balkong
Hiss
Fastighetsbyrån Göteborg - Hisingen
Fastighetsbyrån Göteborg - Hisingen

November 2023

Länsmansgården / Hisingen, Göteborgs kommun

Högtrycksgatan 6

Lägenhet
Länsmansgården / Hisingen, Göteborgs kommun
SkandiaMäklarna Göteborg Hisingen
1 195 000 kr
51 m²
2 rum
vån 1/3
3 148 kr/mån
23 431 kr/m²
SkandiaMäklarna Göteborg Hisingen
SkandiaMäklarna Göteborg Hisingen
I Bergsjön, Göteborgs kommun

Tellusgatan 45

Lägenhet
I Bergsjön, Göteborgs kommun
Fastighetsbyrån Göteborg - Nordost
1 950 000 kr
82 m²
3 rum
vån 1/7
5 652 kr/mån
23 780 kr/m²
Balkong
Hiss
Fastighetsbyrån Göteborg - Nordost
Fastighetsbyrån Göteborg - Nordost

Oktober 2023

Angered, Göteborgs kommun

Rappedalsvägen 33F

Lägenhet
Angered, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg Nordost
1 795 000 kr
86 m²
2,5 rum
6 270 kr/mån
20 872 kr/m²
Uteplats
LF Fastighetsförmedling Göteborg Nordost
LF Fastighetsförmedling Göteborg Nordost

September 2023

Lindholmen, Göteborgs kommun

Lodjursstråket 1 (Vån 20)

Lägenhet
Lindholmen, Göteborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling
2 295 000 kr
25 m²
1 rum
vån 20/73
2 547 kr/mån
91 800 kr/m²
Balkong
Hiss
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Augusti 2023

Biskopsgården, Göteborgs kommun

Molnvädersgatan 30

Lägenhet
Biskopsgården, Göteborgs kommun
Bjurfors Centrala Hisingen
1 300 000 kr
52,3 m²
2 rum
vån 8/8
3 889 kr/mån
24 857 kr/m²
Balkong
Hiss
Bjurfors Centrala Hisingen
Bjurfors Centrala Hisingen

Juni 2023

Knarrholmen, Göteborgs kommun

Knarrholmen

Lägenhet
Knarrholmen, Göteborgs kommun
3 600 000 kr
34 + 20 m²
1 rum
743 kr/mån
105 882 kr/m²
Uteplats

Maj 2023

Biskopsgården, Göteborgs kommun

Lenvädersgatan 21

Lägenhet
Biskopsgården, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
995 000 kr
39,2 m²
1 rum
vån -2/3
2 795 kr/mån
25 383 kr/m²
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen

April 2023

Hisings Backa, Göteborgs kommun

Backadalsgatan 1

Lägenhet
Hisings Backa, Göteborgs kommun
2 176 000 kr
52 m²
2 rum
3 870 kr/mån
41 846 kr/m²
Nyproduktion
Hiss
Energieffektiv
Västra Frölunda, Göteborgs kommun
Tis 4 aug

Saxofongatan 1

Lägenhet
Västra Frölunda, Göteborgs kommun
Bjurfors Västra Göteborg
1 395 000 kr
28,5 m²
1 rum
vån 5/8
1 952 kr/mån
48 947 kr/m²
Hiss
Bjurfors Västra Göteborg
Bjurfors Västra Göteborg

Mars 2023

Selma Lagerlöfs Torg, Göteborgs kommun

Charlotte Löwenskölds Gränd 4

Lägenhet
Selma Lagerlöfs Torg, Göteborgs kommun
SkandiaMäklarna Göteborg Hisingen
2 149 000 kr
51 m²
2,5 rum
vån 1/9
4 244 kr/mån
42 137 kr/m²
Hiss
Energieffektiv
SkandiaMäklarna Göteborg Hisingen
SkandiaMäklarna Göteborg Hisingen

November 2022

Hisings Backa, Göteborgs kommun

Litteraturgatan 200

Lägenhet
Hisings Backa, Göteborgs kommun
2 387 000 kr
60 m²
2 rum
4 466 kr/mån
39 783 kr/m²
Nyproduktion
Hiss
Energieffektiv
Hisings Backa, Göteborgs kommun

Selma Gård

Lägenhet
Hisings Backa, Göteborgs kommun
fr. 1 870 000 kr
36-94 m²
1-4 rum
fr. 2 680 kr/mån
fr. 39 783 kr/m²
Nybyggnadsprojekt

Oktober 2022

Göteborg, Göteborgs kommun

Lodjursstråket 1 Karlatornet

Lägenhet
Göteborg, Göteborgs kommun
Lundin Fastighetsbyrå
4 300 000 kr
55 m²
2 rum
vån 18/73
4 162 kr/mån
78 182 kr/m²
Hiss
Lundin Fastighetsbyrå
Lundin Fastighetsbyrå

Augusti 2022

Biskopsgården, Göteborgs kommun
Budgivning pågår

Väderbodarna 3

Lägenhet
Biskopsgården, Göteborgs kommun
Bjurfors Centrala Hisingen
1 250 000 kr
48,7 m²
2 rum
vån 1/8
3 559 kr/mån
25 667 kr/m²
Hiss
Bjurfors Centrala Hisingen
Bjurfors Centrala Hisingen

Juni 2022

2 rum lägenhet på Cederflychts gata 7 Backa / Hisings Backa, Göteborgs kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Cederflychts gata 7 Backa / Hisings Backa, Göteborgs kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Cederflychts gata 7 Backa / Hisings Backa, Göteborgs kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Cederflychts gata 7 Backa / Hisings Backa, Göteborgs kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Cederflychts gata 7 Backa / Hisings Backa, Göteborgs kommun - bild 5
Sön 2 aug kl 15:00

Cederflychts gata 7

Lägenhet
Backa / Hisings Backa, Göteborgs kommun
SkandiaMäklarna Göteborg Hisingen
1 495 000 kr
66,1 m²
2 rum
vån 2/3
5 926 kr/mån
22 617 kr/m²

Med ett toppläge i föreningen kommer ni till denna mycket trivsamma och renoverade tvåa med balkong i fritt och soligt läge. Balkongen skall byggas ut 50cm och glasas i samband med fasadrenovering i föreningen regi. Välskött och populär förening där du har tillgång till det mesta. All närservice finns på bekvämt gångavstånd och goda kommunikationer tar dig till centrum på bara 14 minuter. Här…

Premium
Balkong
SkandiaMäklarna Göteborg Hisingen
SkandiaMäklarna Göteborg Hisingen

November 2021

Hisings Backa, Göteborgs kommun

Selma Park

Lägenhet
Hisings Backa, Göteborgs kommun
fr. 1 680 000 kr
32-79 m²
1-3 rum
fr. 2 663 kr/mån
fr. 38 987 kr/m²
Nybyggnadsprojekt

Juni 2021

Göteborg, Göteborgs kommun

Atmosfär - Karlastaden

Lägenhet
Göteborg, Göteborgs kommun
fr. 3 595 000 kr
49-128 m²
2-4 rum
fr. 3 879 kr/mån
fr. 62 461 kr/m²
Nybyggnadsprojekt

Visar 1401 - 1440 av 1440

I närheten av din sökning

Kommande nybyggen i området

Artiklar från Hemnet